08.jpg
Dnes je 18. 08. 2017, meniny má: Elena, Helena, zajtra Lýdia, Lilien

Z turistických chodníkov KST TO KOS Rimavská dolina Veľkonočný víkend vo Veľkej Fatre

Vytlačiť
Kategória: Turistika
Uverejnené: štvrtok, 22. máj 2014, 11:33
Prečítané: 2550x

Už niekoľko rokov máme zaužívanú niekoľkodňovú turistiku v období pred sviatkami jari. Na tento rok sme si naplánovali spoznať niektoré vrchy vo Veľkej Fatre, v tomto prípade v okolí Ľubochne.

Prihlásilo sa až 31 členov, takže sme museli zabezpečiť aj ubytovací objekt, ktorý by vyhovoval tomuto počtu záujemcov o pobyt. Penzión Vila Astória v tichom prostredí Ľubochne nám v tomto smere úplne vyhovoval. Presun na akciu bol zvolený vlastnými automobilmi a tak niektorí vyrážali z Tisovca už vo štvrtok.
Všetci sme sa stretli až v piatok ráno, kedy bola na pláne prvá túra na blízky vrch KOPA /1187 m/. Dvojhodinové nepretržité ostré stúpanie na vrchol dalo zabrať každému, ale výhľady z hrebeňa nám to vynahradili. Prvý pohľad po výstupe k prvej vyhliadke padol na neďaleký vrch Šíp, kam budú smerovať naše kroky ďalší deň pobytu. Už odtiaľto bolo vidieť, že trasa v jeho masíve bude stáť zato. Po pohľadoch na okolité vrchy, vŕšky, doliny a na hrebeň Malej Fatry s dominantným Veľkým Rozsutcom a Stohom, pokračujeme vrcholovými partiami Veľkofatranskej magistrály cez Grúň /988 m/ až na Ľubochnianske sedlo. Potom už len modrou značkou do Ľubochne. Podvečer sme družne posedeli pri penzióne pod prístreškom s krbom a pochutili si na vynikajúcom pečenom jahňati od Mária a Ruda. Večer nám spríjemnili vedomostné spoločenské hry o Slovensku a Mirove gitarové pesničky.
Na druhý deň na nás čaká už spomínaný vápencový vrch ŠÍP /1169,5 m/. Pridávajú sa k nám aj ďalší piati tisovskí a klenovskí turisti, ktorí mali v pláne len túto sobotňajšiu trasu. Autami sa presúvame do neďalekých Stankovian. Odtiaľto nás žlto značkovaný turistický chodník vedie cez Žaškovské sedlo a následne v miernom stúpaní na samotný vrchol Šípu. Skalným mestom sa po vrcholovom hrebeni dostávame na Zadný Šíp /1142,7 m/, kde nastáva nevyhnutná obedňajšia pauza spojená s fotením, či zápisom do vrcholovej knihy. Výhľady na okolité vrchy nie sú také priezračné, ako prvý deň, ale zato Kopu oproti, z ktorej sme sa včera pozerali na miesto, kde stojíme teraz, vidieť v celej svojej kráse a mohutnosti. Ešte, že sme tú náročnejšiu túru na ňu už absolvovali. Dnešná trasa je menej náročná, ale určite krajšia, aj keď skúpa na ďaleké výhľady. Zo Zadného Šípu nás čaká strmý zostup do bývalej osady Pod Šípom, zvanej aj Podšíp. Strmé klesanie nekončí ani pri ďalšom zostupe, už však cyklotrasou, k našim vozidlám v Stankovanoch. Kolesá niektorých automobilov a potom kroky niekoľkých turistov viedli ešte k Šútovskému vodopádu. Podvečerné posedenie pokračovalo aj v tento deň, ale tentokrát bolo spojené s grilovačkou rôznych druhov údenín a zeleniny. Večer v penzióne sme sa ešte započúvali do tónov Mirovej gitary.
Tretiu túru už všetci neabsolvovali. Jej cieľom bol ďalší z trojice naplánovaných vyhliadkových vrchov, KÚTNIKOV KOPEC /1064 m/. Najmenej náročná trasa mala ďalší príjemný prívlastok. Bola zároveň najkrajšia čo do počasia a tým aj fantastických výhľadov. Malá Fatra, Veľká Fatra, okolité vrchy a vŕšky s ich akoby otcom - nádherným mohutným Chočom. Škoda, že už tretí deň odradil od túry ostatných turistov, ktorí dali prednosť Šútovskému vodopádu alebo dopoludňajšiemu návratu domov. Táto trasa naozaj stála za to.
Trojdňová úspešná akcia sa vydarila a potvrdila staré známe: Niet nad osobný kontakt s prírodou a ľuďmi. A keď sú to k tomu turisti so zmyslom pre lásku k prírode a humor, o zážitky je postarané.
Dušan Kojnok

NPTSPI banner 300x250 01

TITUNA STRANA TISOVECbanner fine

kulturne podujatia banner

kino banner

 

Novinky

Pozvánka MsZ 16.8. 2017

Pozvánka MsZ 28 06 2017

Pozvánka MsZ 24 05 2017

Pozvánka MsZ 26 04 2017

Pozvánka MsZ 26 04 2017

Pozvánka MsZ 03 2017

Pozvánka MsZ 03 2017

Copyright ©2011 Mestský úrad Tisovec, Námestie Dr. V. Clementisa 1, 980 61 Tisovec, Tel: 047 5603888, Fax: 047 5603838

webmaster: Michal Stejskal; Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovými robotmi. Na jej zobrazenie musíte mať zapnutý JavaScript.

Publisher LOGIN