06.jpg
Dnes je 21. 08. 2017, meniny má: Jana, zajtra Tichomír

Putovanie jesennou prírodou po dávnych stopách Valiky Husaníkovej

Vytlačiť
Kategória: Turistika
Uverejnené: utorok, 08. november 2016, 15:09
Prečítané: 1481x

 DSC0099

Týždeň pred dušičkami sme sa zúčastnili na našej tradičnej jesennej akcii Valikinou trasou. Tento rok to bol už 22. ročník.

Pre nezainteresovaných, táto každoročná akcia sa koná na počesť už nežijúcej členky nášho klubu. Mnohí z nás mladších  ju poznáme iba z rozprávania starších členov. Zvykne sa hovoriť, že človek neumiera, pokým žije v srdciach blízkych ľudí. A práve preto sa v dňoch, kedy nás opustila, stretávame pod železničným mostom na Muránskej ulici v Tisovci ráno, vždy po ôsmej hodine, aby sme si následne v cintoríne uctili Valikinu pamiatku. Spoločne za prítomnosti jej dcéry Valiky s manželom kladieme kyticu kvetov na jej hrob, zapaľujeme kahance a vo chvíľke ticha spomíname. Na železničnom priecestí v mestskej časti Slávča sa k nám pripájajú ďalší účastníci prechodu. Trasa nás vedie zo Slávče pod Hajnaš. Pod týmto vrchom počas občerstvovacej pauzy si vychutnávame prekrásne, farbami prírody spestrené výhľady s teplým čajom, nápojmi, medovníkom a sladkým modrým hroznom v rukách. Čo viac si môžeme v tejto chvíli priať? O občerstvenie a o túto idylku sa nám postarali manželia Irena a Pavel Milecovci, za čo im veľmi srdečne ďakujeme. Pohodlnou cestičkou, sprevádzaní zlatistými lúčmi hrejivého slnka, kráčame ďalej cez Kozák a tisovským chotárom prichádzame do Hrdzavého. Výhľady slnkom zaliatej, jesennej prírodnej krásy s pohľadom na okolité kopce sú neopakovateľné. Postupne prichádzame ku chate v Kačkave, kde pre nás už pár rokov na svojej chate poskytujú svoje priestory manželia Zlatka a Juraj Brožovci.  Sme im vďační. Osobitné poďakovanie patrí Rudovi Keletimu  za chutnú kapustnicu, ktorú nám s ich asistenciou pripravil. Pri vychutnávaní tohto výborného pokrmu si  zároveň užívame vzájomnú spoločnú prítomnosť v kruhu priateľov.  Dnešnú potulku končíme až zostupom dolinou Kačkava. Pred nami sa otvára už len cesta späť do civilizácie. Túra a vlastne celý dnešný deň bol po všetkých stránkach vydarený. Dnes v nás ostala už len spomienka na tohtoročné horúce leto, pretože pomaly a potichučky sa vkráda do našich dní jeseň. Čas, kedy sa začína v dušiach akoby stišovať. Aj dni tomu nasvedčujú. Postupne sa skracujú a noci naopak predlžujú. Skutočne už prichádza čas tmy a chladu. Nevpustime si ich do duší, veď predsa aj toto ročné obdobie má svoje neopakovateľné čaro. Potrápilo nás síce za posledné dni daždivé, chladné počasie, ale tento deň nám ako zázrakom prial. Práve v tomto období sa príroda zaodieva do nádherných pestrofarebných šiat. Využime tento čas a v jej prítomnosti zapojme všetky naše zmysly. Iba na malú chvíľku  zatvorme oči. Cítite spolu so mnou tie vône, ktoré so sebou prináša? Započúvajme sa i do našich krokov a do šumu padajúceho lístia, ktoré sa nám zatúlalo pod nohy. Príroda je všeliekom na všetko a Valika milovala tieto miesta. Valikine dávne stopy už  odvial čas, ale jej láska ostala v každom strome, ktorý sme minuli a v každom padajúcom liste, ktorý  na okamih pohladil našu tvár.

Andrea Blahová

 DSC0068

 DSC0099

 DSC0116

 DSC0146

 

 

Copyright ©2011 Mestský úrad Tisovec, Námestie Dr. V. Clementisa 1, 980 61 Tisovec, Tel: 047 5603888, Fax: 047 5603838

webmaster: Michal Stejskal; Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovými robotmi. Na jej zobrazenie musíte mať zapnutý JavaScript.

Publisher LOGIN