20.jpg
Dnes je 18. 08. 2017, meniny má: Elena, Helena, zajtra Lýdia, Lilien

Veľkonočný víkend v Súľovských vrchoch

Vytlačiť
Kategória: Turistika
Uverejnené: nedeľa, 15. máj 2011, 21:47
Prečítané: 6658x

tokosKlub slovenských turistov TURISTICKÝ ODDIEL KOS Rimavská dolina sa rozhodol aj tento rok stráviť voľné predveľkonočné víkendové dni v zajatí krás slovenskej prírody.
Po vlaňajšom pobyte na východe Slovenska, v pohorí Vihorlat, v okolí Morského oka, na Sninskom kameni a pár hradoch, si tento krát naplánovali spoznávanie Súľovských vrchov.
V zostave 48 členov (z toho 16 detí) už vo štvrtok vyrazili do Považskej Teplej, ktorá sa na 4 dni a 3 noci stala ich prechodným bydliskom.

 

1.deň-PIATOK

Trasa A: Považská Teplá - Manínska tiesňava - Kostolecká tiesňava - Vrchteplá - Súľov - Vrchteplá - Veľký Manín - Pov. Teplá.

Trasa B: Považská Teplá - Manínska tiesňava - Kostolecká tiesňava - Vrchteplá - Súľov a späť

Na prvý deň bola naplánovaná menej náročná trasa. Vyrazili sme z Považskej Teplej cez Manínsku a Kostoleckú tiesňavu do Vrchteplej, odkiaľ sme po červenej pokračovali do Súľova. Na trase bola možnosť obdivovať krásy vápencových kaňonov so skalnými stenami (miestami vysokými až 400 m), kuželmi a prevismi. Naspäť zo Súľova do Vrchteplej bola zvolená iná trasa - po zelenej. Z Vrchteplej do chatovej osady v Považskej Teplej sa však už väčšina presunula autobusom, nakoľko prudké slnečné lúče na turistoch zanechali svoje stopy vo forme únavy. Piatich neúnavných to však neodradilo a pokračovali po svojich do dedinky Záskalie,odkiaľ si vyšliapli ešte na Veľký Manín(891mnm).
Vzdialenostne nebola piatková trasa náročná, ale nakoľko sme prešli polovicu po „asfaltke", večer sme to na nohách pocítili všetci. Piatkajší deň sme zavŕšili posedením pri ohni s gitarou a vychutnávaním si vynikajúceho guľášu, ktorý nám navaril už tradične Mário.

2.deň-SOBOTA

Trasa A: Súľov - Súľovský hrad - sedlo Roháč-Kečka-sedlo Patúch-Súľov

Trasa B: Súľov-Súľovský hrad-sedlo Roháč-Súľov

V sobotu sme spoločne na autách vyrazili do Súľova, malebnej dedinky obklopenej vencom Súľovských skál. Trasa viedla náučným chodníkom, na ktorom sme mohli obdivovať krásy tohto najznámejšieho a najnavštevovanejšieho úseku, napr. Gotickú bránu či Súľovský hrad. Na sedle Roháč sa 7 členov našej veľkej skupiny oddelilo a pokračovalo hrebeňom Súľovských skál na Kečku ( 822 mnm), sedlo Patúch až do Súľova.
Sobotný večer sme opäť zakončili pri ohni, tentoraz grilovačkou a opekačkou spestrenou opäť hrou na gitare.

3.deň-NEDEĽA

Trasa: Hlboké nad Váhom - Hlbocký vodopád - sedlo Roháč - hrad Hričov - Hričovské podhradie

V nedeľu ráno opúšťame náš prechodný domov v chatovej osade a vyrážame z Považskej Teplej do dedinky Hlboké nad Váhom, kde začína naša posledná túra v Súľovských skalách. Trasa vedie popri Hlbockom vodopáde pripomínajúcom vodopády v Slovenskom raji, cez sedlo Roháč na hrad Hričov. Konečnou zastávkou bolo Hričovské podhradie. Najviac času sme strávili pri vodopáde, ktorý nás zaujal svojou malebnosťou a krásou. Kulisy tejto lokality a hlavne vodopádu boli už viackrát využité pri natáčaní rozprávok (okrem iných napr. aj v rozprávke Soľ nad zlato, či Dúhenka).

Musím povedať, nielen za seba ale i ostatných, že sme strávili príjemný aprílový víkend plný už letného slniečka, v nádhernom prostredí, na ktoré budeme určite dlho spomínať. Však sami uvidíte po prezretí fotografií.

Snáď naša turistická víkendovka bude inšpiráciou aj pre ostatných milovníkov prírody.

Zuzana Posuchová

Foto: (M.Slabej, D.Kojnok, Z.Posuchová, M.Keleti, M.Cavar, J.Brož, Š. Demko, D.Liptay)

NPTSPI banner 300x250 01

TITUNA STRANA TISOVECbanner fine

kulturne podujatia banner

kino banner

 

Novinky

Pozvánka MsZ 16.8. 2017

Pozvánka MsZ 28 06 2017

Pozvánka MsZ 24 05 2017

Pozvánka MsZ 26 04 2017

Pozvánka MsZ 26 04 2017

Pozvánka MsZ 03 2017

Pozvánka MsZ 03 2017

Copyright ©2011 Mestský úrad Tisovec, Námestie Dr. V. Clementisa 1, 980 61 Tisovec, Tel: 047 5603888, Fax: 047 5603838

webmaster: Michal Stejskal; Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovými robotmi. Na jej zobrazenie musíte mať zapnutý JavaScript.

Publisher LOGIN