17.jpg
Dnes je 24. 08. 2017, meniny má: Bartolomej, zajtra Ludovít

Vybavovanie matričnej agendy

Vytlačiť
Kategória: Ako vybaviť
Uverejnené: sobota, 30. apríl 2011, 16:02
Prečítané: 4190x

Matrika je štátna evidencia o osobnom stave fyzických osôb, ktoré sa narodili, uzavreli manželstvo alebo zomreli na území SR, a štátnych občanov SR, ktorí sa narodili, uzavreli manželstvo alebo zomreli v cudzine.
Na vykonanie zápisu narodenia alebo úmrtia je príslušný matričný úrad, v ktorého obvode sa osoba narodila, alebo zomrela.
Na zápis uzavretia manželstva je príslušný matričný úrad, v ktorého obvode sa uzavrelo manželstvo.

Postupuje sa podľa zákona č. 154/1994 Z.z v zmysle platných zmien a doplnkov nasledovne:

  • narodenie dieťaťa: je povinný oznámiť matričnému úradu lekár, ktorý pôsobil pri pôrode alebo ktorý po pôrode poskytol liečebný úkon. V ostatných prípadoch je povinný to urobiť jeden z rodičov. Potom sa vystaví rodný list a spraví sa zápis do matričnej knihy.
  • uzavretie manželstva: nakoľko každý prípad uzavretia manželstva sa posudzuje individuálne, je nutný osobný kontakt s matrikárkou na matričnom úrade. Tu sa po predložení potrebných a platných dokumentov spíše žiadosť o uzavretie manželstva. Rovnaký postup je pri civilnom i cirkevnom sobáši.
  • úmrtie: je povinný oznámiť prehliadajúci lekár po prehliadke mŕtveho. Ďalšie údaje poskytne matričnému úradu osoba, ktorá vybavuje pohreb. Táto osoba doručí 2 Listy o prehliadke mŕtveho, z toho jeden musí byť v každom prípade originál. Potom sa vystaví úmrtný list a spraví sa zápis do matričnej knihy.


V prípade týchto udalostí, ktoré nastanú v katastri mesta Tisovec a časti Rimavská Píla, je potrebné osobne kontaktovať matričný úrad v Tisovci – matrikárku p. Boženu Brádňanovú, t.č. 047/5603812.

Ostatné matričné záležitosti sa vybavujú priamo na matrike.

Copyright ©2011 Mestský úrad Tisovec, Námestie Dr. V. Clementisa 1, 980 61 Tisovec, Tel: 047 5603888, Fax: 047 5603838

webmaster: Michal Stejskal; Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovými robotmi. Na jej zobrazenie musíte mať zapnutý JavaScript.

Publisher LOGIN