11.jpg
Dnes je 21. 08. 2017, meniny má: Jana, zajtra Tichomír

VESELÉ TEKVIČKY

Vytlačiť
Kategória: Kultúra
Uverejnené: utorok, 08. november 2016, 14:51 Autor: Michal Stejskal
Prečítané: 602x

Halloween a Dušičky majú čosi spoločné. Tým jednotiacim prvkom je ich história a duchovia, strašidlá -  svetlonosi vyrezávaní z vydlabaných tekvíc osvetlení neposlušným mihotavým plamienkom.

Naši predkovia si tradície zachovávali. V čase pred Všetkými svätými už bola úroda z polí zozbieraná a ľudia mali viac času na zábavu. Stretávali sa, spievali, tancovali, rozprávali si strašidelné príbehy a okná,  priedomia domov či ploty zdobili strašidelné lampáše.

Že aj vy ste už skúšali vyrezať do vydlabanej tekvice oči, nos, ústa, prípadne uši či zuby? Vyrezať čosi viac ako obyčajné strašidlo, vyrezať dekoratívny motív, je istým druhom umenia. Ide o tzv. carving, pochádzajúci až z Ďalekého východu. Ukážkou tohto umenia boli v našom meste tvorivé dielničky VESELÉ TEKVIČKY, ktoré sme zorganizovali dňa 2.11.2016. Rodičia spolu s deťmi vyrezávali, zdobili, kreslili, lepili, vyrábali malých duchov a nakoniec spravili prehliadku svojich výtvorov na námestí. Všetci spoločne sme prežili krásny podvečer plný hier a tvorivosti. Nechajte sa inšpirovať. Vstúpte do tohto magického sveta duchov, ježibáb, strašidelných domov a opustených veží kostolov ... prípadne si vezmite tekvicu, lyžicu (na vydlabanie tekvice), nožík, kahanec a aj váš príbytok postráži pred zlomyselnými duchmi svetlonos.

Copyright ©2011 Mestský úrad Tisovec, Námestie Dr. V. Clementisa 1, 980 61 Tisovec, Tel: 047 5603888, Fax: 047 5603838

webmaster: Michal Stejskal; Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovými robotmi. Na jej zobrazenie musíte mať zapnutý JavaScript.

Publisher LOGIN