07.jpg
Dnes je 21. 08. 2017, meniny má: Jana, zajtra Tichomír

Medzinárodný deň žien

Vytlačiť
Kategória: Podujatia
Uverejnené: piatok, 31. marec 2017, 12:04 Autor: Michal Stejskal
Prečítané: 236x

MDŽ  by sme mali vnímať ako pripomienku dlhodobého úsilia žien o rovnoprávnosť v spoločnosti a nie len ako 8. marec, ktorý je iba označený ako Medzinárodný deň žien v ponímaní bývalého režimu, kedy bol tento deň u nás príznačný povinnými podnikovými oslavami.

Skutočným dôvodom existencie MDŽ je možnosť uvedomiť si, čo všetko sa ženám doteraz podarilo dosiahnuť a čo by ešte dosiahnuť chceli. MDŽ je pripomienkou na štrajk newyorských robotníčok v marci 1908 za zrušenie desaťhodinového pracovného času, proti nízkym mzdám a zlým pracovným podmienkam. O dva roky neskôr sa v Kodani konala Medzinárodná ženská konferencia, na ktorej vznikol nápad oslavovať medzinárodný deň žien. MDŽ bol uznaný Organizáciou spojených národov (OSN) ako medzinárodný sviatok v roku 1975. Osláviť 8. marca znamená pripomínať si potrebu rovnosti príležitostí žien a mužov a predstaviť si svet, v ktorom si ženy a dievčatá môžu byť isté, že na ich názoroch, hodnotách a snoch záleží.
V tento slávnostný deň pozvali primátor mesta Ing. Peter Mináč a členovia ZPOZu tisovské ženy do spoločenskej sály MsKS na program, ktorý si pri tejto príležitosti pripravili. V krásnom a veselom programe sa okrem primátora predstavili aj Janko Valentík, Karol Hruška, Michal Stejskal, Milan Matucha a Milan Cibuliak, Janko Striežovský, Jonáš Bábela a členovia FS Tisovec. O tom, že naši muži si každoročne pripravia skvelý program svedčí aj to, že sála sa ženami zaplnila do posledného miestečka. Na záver každá žena dostala aj karafiát. Program účinkujúci zopakovali ešte v ten deň aj v Kultúrnom dome v Rimavskej Píle.

Bez žien by bol svet pustý ako lúka be zkvetov,ako nočná obloha bez hviezd,či ako srdce bez lásky...

Fotogaléria: TU

Copyright ©2011 Mestský úrad Tisovec, Námestie Dr. V. Clementisa 1, 980 61 Tisovec, Tel: 047 5603888, Fax: 047 5603838

webmaster: Michal Stejskal; Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovými robotmi. Na jej zobrazenie musíte mať zapnutý JavaScript.

Publisher LOGIN