19.jpg
Dnes je 24. 07. 2017, meniny má: Vladimír, zajtra Jakub

Mestské múzeum v Tisovci

Mestské múzeum v Tisovci sa nachádza v dvoch lokalitách, a to v budove Mestského úradu a v rodnom dome Dr. Vladimíra Clementisa. V súčasnosti môžu návštevníci zhliadnuť 3 stále expozície, a to:
"Odkazy histórie" a "Železiarstvo a remeslá", ktoré sa nachádzajú v budove radnice a "Expozíciu v rodnom dome Dr. Vladimíra Clementisa".

Otváracie hodiny Mestského múzea a Rodného domu Dr. V. Clementisa:

Mestské múzeum – nachádzajúce sa v budove Mestského úradu - je otvorené v pracovnom čase pracovníkov MsÚ:
Pondelok – Piatok: 8:00 - 15:30 Návštevu je potrebné osobne nahlásiť na sekretariáte MsÚ, alebo telefonicky na tel. číslach:

  • 047/54 93 264 – Mestská knižnica A.H.Škultétyho Tisovec
  • 047/54 93 470 – odd. kultúry MsÚ Tisovec
  • 0903 052 600 - Mirka Kojnoková, vedúca odd. kultúry

 

Rodný dom Dr. V. Clementisa je otvorený v tom istom čase po telefonickom dohovore, nakoľko nemáme stáleho zamestnanca múzeí.

  • 047/54 93 264 – Mestská knižnica A.H.Škultétyho Tisovec
  • 047/54 93 470 – odd. kultúry MsÚ Tisovec
  • 0903 052 600 - Mirka Kojnoková, vedúca odd. kultúry


V sobotu a nedeľu je možné otvoriť múzeá po oznámení aspoň 1 deň dopredu.

Vstupné:
0,50 € : dospelí
0,20 €: deti, študenti, dôchodcovia, ZŤP
Vstupné zaplatené v jeden deň platí do oboch múzeí.
Hromadné vstupné je možné zaplatiť aj v pokladni Mestského úradu.

Expozícia v Clementisovom dome

Vytlačiť
Kategória: Mestské múzeum v Tisovci
Dátum uverejnenia
Prečítané: 4403x

Rodný dom Dr. V. Clementisa„Často som spomínal na šťastné detstvo a mladosť. Bolo všetko to príliš jemné a dobré, príliš dôverčivé, a tak som nebol pripravený pre tvrdý život plný zla a pascí“.

JUDr. Vladimír Clementis /20.9.1902 - 3.12.1952/ patril medzi najvýznamnejších československých komunistických publicistov a politikov - advokát chudobných - spoluzakladateľ a vedúci predstaviteľ avantgardnej skupiny a časopisu DAV - poslanec - bojovník za sociálne a národné práva Slovákov - odbojový pracovník v emigrácii - diplomat - uznávaný právnik a vzdelanec so širokým svetovým rozhľadom aj autoritou - štátny tajomník a minister zahraničných vecí ČSR - protizákonne odsúdený a popravený.

 

Čítať ďalej:Expozícia v Clementisovom dome

Odkazy histórie

Vytlačiť
Kategória: Mestské múzeum v Tisovci
Dátum uverejnenia
Prečítané: 3571x

Listina kráľa Karola RóbertaNajstaršie osídlenie v okolí Tisovca, konkrétne na tisovskej Hradovej spadá do mladšej doby bronzovej, o čom svedčia nálezy z archeologického výskumu. V stredoveku tu existovali dve samostatné pevnosti tzv. Starý a Nový hrad. Výhodou Nového hradu, ktorý stál na Okrúhlej skale bola nedobytnosť tohto miesta. Na základe historických udalostí je možné sa domnievať, že tisovský Nový hrad bol využívaný v polovici 15. storočia v súvislosti s obsadením Muránskeho hradu Jánom Jiskrom z Brandýsa a stal sa tak načas baštou proti útokom vojsk kráľa Matiáša Korvína z juhu, na ktorý má hrad vynikajúci výhľad. Hodnoverné písomné doklady sa však nezachovali.

 

 

Čítať ďalej:Odkazy histórie

Železiarstvo a remeslá

Vytlačiť
Kategória: Mestské múzeum v Tisovci
Dátum uverejnenia
Prečítané: 4362x

Expozícia v múzeuVýroba železa a jeho spracovanie patrili k najstarším výrobným odvetiam na Slovensku. Bohaté ložiská kvalitných rúd, hojnosť lesov, dostatok vodnej energie vytvárali priaznivé podmienky pre rozvoj slovenského železiarstva. Železo sa spracúvalo cez stáročia kladivom - najprv ručným, neskôr kladivom, poháňaným vodným kolesom, tzv. hámrom. Hámor znamenal tú časť železiarskej huty, v ktorej spracúvali železnú hrudu, vytavenú v kusových peciach vykúvaním pod vodným kladivom na úžitkové železo, najčastejšie tyče. Pojem „hámor“ sa zaužíval pre celú železiarsku výrobnú jednotku, vrátane taviacej pece. Údolia riek Rimava, Muráň, Štítnik, Slaná, Bodva, Hnilec, Hornád a ich prítoky sa stali postupne najvýznamnejšími strediskami železiarskej výroby. Prvé hámre na vodný pohon sa objavili v Slovenskom Rudohorí v 40. rokoch 14. storočia. K rozvoju železiarstva na Slovensku od 16. storočia prispeli okrem baníctva aj vojenské potreby vyvolané jednak tureckou expanziou, ako aj povstaniami uhorských stavov. Vznikali početné huty a hámre, najmä v oblasti Slovenského Rudohoria, kde boli najbohatšie zásoby ľahko taviteľnej i prístupnej rudy, aj dostatok paliva - drevného uhlia.

 

Čítať ďalej:Železiarstvo a remeslá

Copyright ©2011 Mestský úrad Tisovec, Námestie Dr. V. Clementisa 1, 980 61 Tisovec, Tel: 047 5603888, Fax: 047 5603838

webmaster: Michal Stejskal; Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovými robotmi. Na jej zobrazenie musíte mať zapnutý JavaScript.

Publisher LOGIN